Data publikacji: 2018-03-13
Polana "Katarzynka" już niemal tradycyjnie stała się miejscem pierwszych w sezonie rajdów terenowych modeli RC. Niedzielne zawody zapisały się w historii na bardzo wielu kartach. 2. Rajd Zimowych Bezdroży był szczególny z kilku powodów.
Rekordy i chwile wiekopomne
Nowy rajdowy sezon niesie za sobą wiele zmian. Napięty kalendarz toruńskich zawodów dla modeli RC i nowe plany miłośników off-roadu stały się bodźcem to założenia pierwszego w historii stowarzyszenia. Celem nadrzędnym powstającej organizacji jest promowanie sportów motorowych w małej skali, w szczególności rajdowego cyklu na bezdrożach. Na liście pierwszych sukcesów bardzo szybko znalazła się zgoda marszałka województwa kujawsko-pomorskiego na objęcie swoim Honorowym Patronatem tegorocznych zawodów. Kierowcy elektrycznych modeli terenowych walczyć więc będą w sezonie 2018 o pierwszy tytuł najlepszego kierowcy Kujaw i Pomorza. W kalendarzu imprez na ten rok znaleźć możemy także jedną nowość - wyścigi, czyli zawody wzorowane na popularnym Rallycrossie, ale w wydaniu aut off-roadowych.
Niedzielny rajd to także rekordowa lista uczestników, nowe modele i nowi kierowcy na starcie. Data pierwszych zawodów również jest wyjątkowa - to pierwsza w historii niedziela wolna od handlu. Co jeszcze było szczególnego w tym dniu? Powiększa się lista sponsorów i partnerów Toyota Adventure Gothica. W tym roku przyłączyła się firma Driving Experience oraz ŚwiatReklamy, a nagrodą główną będzie weekend z Toyotą Hilux ufundowany przez tytularnego sponsora cyklu, obecnego już od 2 lat - firmę Bednarscy z Torunia. Zainteresowanie rajdami terenowymi RC wciąż rośnie, o czym najlepiej świadczy zasięg publikowanych informacji oraz... lista zgłoszeń 2. Rajdu Zimowych Bezdroży. Ostatecznie zabrakło tylko dwóch zawodników, których pokonała zimowo-wiosenna choroba.
Marcowe słońce i prognozowane "upały" przyciągnęły na toruńską "Katarzynkę" blisko 30. kierowców ze swoimi terenowymi maszynami w małej skali. W przypadku niektórych modeli trudno mówić jednak o "małej skali" - choć zabrakło Wiesława Żerkowskiego ze swoim potężnym X-Maxxem, to takie konstrukcje jak E-revo, HPI Baja czy Arrma Nero naprawdę robiły wrażenie. Był jednak i rodzynek, do którego właśnie określenie "mała skala" pasowało idealnie - to model LC Racing w skali 1/14 Wojtka Cyrana. Mimo naprawdę niewielkich wymiarów, z którymi nie radziła sobie nawet aparatura pomiarowa, model świetnie pokonywał nierówne bezdroża i pustynny piach. Skoro już mowa o "mniejszych wymiarach" to cieszy fakt rosnącej frekwencji w klasie "Off-roadowy Junior". Na Zimowym do walki z osamotnionym często Kacprem Malachem (HPI Timberwolf) dołączyli Kacper Pietrasiński (Traxxas Ford Raptor) i Miłosz Ponczek (Losi 8ight). Na kolejnych zawodach ma pojawić się też nowy zawodnik Toyota Bednarscy, który wiekiem będzie spełniał wymagania najmłodszej klasy.
Na zawodników w niedzielę czekało blisko 8 odcinków specjalnych. Mimo znajomości terenu, polana "Katarzynka" po raz kolejny odkryła nowe możliwości i trasy. Sporej długości odcinki specjalne prowadziły przez fragmenty utwardzonych alejek, ale i partie bardzo sypkie i wyboiste. Dla niektórych modeli te warunki okazały się za trudne - ciasne i techniczne partie nie sprzyjały jeździe modelem spalinowym, stąd Tomek Czepiel musiał wycofać się z rajdu ze swoją pięknie brzmiącą Baja 5d. Pierwsze jazdy konstrukcjami "trialowymi" także nie gwarantowały skutecznej walki o dobry czas, a tym bardziej dobrej zabawy. Michał Jasiński debiutujący modelem Axial Wraith częściej model podnosił po dachowaniu na zakręcie, niż był w stanie jechać nim czysto i bez przygód. Dużo lepiej w klasie Rock Racer radził sobie Arek Ciesielski ze swoją Vatterą Twin Hammers. Auto również oparte na sztywnym moście i zawieszeniu "linkowym", po odpowiednich modyfikacjach gwarantowało wyższą sprawność na rajdowych oesach niż seryjny "ścigacz skałkowe" marki Axial.
Liderzy nie zawiedli
Wszyscy z zaciekawieniem spoglądali na ubiegłorocznych mistrzów i wicemistrzów. Ci stawili się w komplecie prezentując nowe lub odświeżone modele. Najwięcej zmian w swoim zespole wprowadził Tomek Czepiel przyjeżdżając do Torunia Arrmą Typhon 6S. Znając jednak upodobania kierowcy z Pomorza do częstych zmian trudno ustalić, czy "buggy" będzie jego bronią do końca sezonu. Niemniej model napędzany potężnym silnikiem, z mocą przenoszoną na koła z "łopatkami" gryzł piach z diabelską siłą. Pierwszy oes padł jednak łupem obrońcy mistrzowskiego tytułu - Jakuba Matuszewskiego z Poznania. Rajdowy mistrz zmienił na ten sezon głównie... karoserię, na czerwoną, bo podobno czerwone są szybsze. Więcej informacji nie chciał zdradzić obawiając się konkurencji (uśmiech). Ostateczny sukces w rajdzie terenowym nie zależy jednak tylko od modelu. Kłopoty z orientacją w terenie raz zapewniły przewagę Tomkowi, a raz Kubie. Obaj kierowcy unikali kłopotów technicznych, raz tylko zawodnik z Pomorza musiał zmagać się na trasie z przywiązaną do koła taśmą ostrzegawczą.
Do walki o podium coraz częściej włączał się Mateusz Kuligowski (Traxxas Ford Raptor). Model zbudowany w oparciu o rajdową Fiestę, dzisiaj prezentuje się jako pełnokrwista off-roadowa maszyna. Pozimowa forma rosła wraz ze wzrostem oesowych kilometrów - reprezentant Modelmania.pl Team na Power Stage odnotował drugi czas. Niestety, pierwsze problemy organizatorów z pomiarem czasu zmusiły ich do zmniejszenia liczby prób sportowych. Popularny "Kulig" nie miał już okazji do odrobienia strat, lecz sumarycznie, co również należy zapisać do historycznych wydarzeń tego dnia - dwaj pierwsi kierowcy uzyskali identyczny czas przejazdu (!). Remis czołówki na mecie pozwoliło zawodnikowi zielonego Forda Raptora Proline odnotować drugi tego dnia wynik.
Zimową przerwę bardzo aktywnie wykorzystali zawodnicy Ciesielscy Team. Najmłodszy z teamu zbudował nie tylko mocny model 2WD, ale i zadebiutował w Toyota Adventure Gothica za sterami Monster Trucka BSR. Remek modelem tylnonapędowym wykręcił ostatecznie piąty czas w generalce, a w klasie MT zgarnął największy puchar. Sukces udało się osiągnąć wykorzystując trochę pecha najgroźniejszego rywala wśród największych modeli - Pawła Grabowskiego. Awaria napędu na jednym z odcinków mocno utrudniła jazdę w trudnym terenie i zepchnęła kierowcę Auto Reve Team na ósmą lokatę. Pech tym razem omijał Bogusław Kurtykę, który zamienił fotel sędziego na zawodnika i kamerzystę. Wymiana jednostki napędowej w Monster Trucku ani razu nie zatrzymała auta na trasie. Choć o podium w mocno obsadzonej klasie trudno było walczyć, to niemniej bezproblemowa jazda była cenniejsza niż końcowy puchar.
Teraz przed kierowcami blisko miesięczna przerwa, po której ponownie powrócą na toruńską polanę "Katarzynka". Nadchodzi więc czas modyfikacji, przemyśleń i wyciągnięcia pierwszych wniosków. Nowe rozdanie już 15. kwietnia.
Rajdowe Mistrzostwa Kujaw i Pomorza modeli terenowych RC w sezonie 2018 wspierają: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Torunia, Toyota Bednarscy, ŚwiatReklamy, Driving Experience, Modelmania.pl, magazyn Off-road.
Wyniki 2. Rajdu Zimowych Bezdroży - [PDF]
Dodaj komentarz
Uwaga!
Administrator nie odpowiada za treści publikowane w dziale "Komentarze".
Komentarz pojawi się na stronie po zaakceptowaniu go przez Administratora. Każdy komentarz musi być podpisany przez autora (imię, nazwisko), wraz z
podaniem kontaktu do autora. Brak tych danych może skutkować usunięciem komentarza.
Administrator ma prawo usunąć komentarz jeśli uzna go za niezgodny z prawem, obraźliwy lub szkodliwy.